23 listopada 2009

Przepisy Prawne


Nowy przepis (wszedł w życie 12 grudnia 2000 r.):Uchylono dotychczasowy art. 48 ust. 4, według którego nie podlegał karze ten, kto posiadał na własny użytek środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej.
Przepisy ogólne:
Artykuł 2. Przepisy ustawy stosuje się odpowiednio do:
1. środków farmaceutycznych, które są środkami odurzającymi lub substancjami psychotropowymi, w zakresie nie uregulowanym w przepisach o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym,
2. trucizn i środków szkodliwych, które są prekursorami, w zakresie nie uregulowanym w przepisach o substancjach trujących.

Produkcja:
Artykuł 40
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, wytwarza, przetwarza albo przerabia środki odurzające lub substancje psychotropowe albo przetwarza mleczko makowe lub smołę makową, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych, mleczka makowego albo słomy makowej lub czyn ten został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
Przyrządy do produkcji:
Artykuł 41
1. Kto wyrabia, posiada, przechowuje, zbywa lub nabywa przyrządy, jeżeli z okoliczności wynika, że służą one lub są przeznaczone do niedozwolonego wytwarzania, przetwarzania lub przerobu środków odurzających lub substancji psychotropowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 2. Tej samej karze podlega, kto:
przystosowuje do niedozwolonego wytwarzania, przetwarzania lub przerobu środków odurzających lub substancji psychotropowych naczynia i przyrządy, choćby były wytworzone w innym celu, albo
wchodzi w porozumienie z inną osobą w celu popełnienia przestępstwa określonego w art. 40 ust. 2.
Na granicy:
Artykuł 42
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, przywozi z zagranicy, wywozi za granicę lub przewozi w tranzycie środki odurzające, substancje psychotropowe, mleczko makowe lub słomę makową, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 5.
Wprowadzanie do obrotu:
Artykuł 43
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, wprowadza do obrotu środki odurzające, substancje psychotropowe, mleczko makowe lub słomę makową albo uczestniczy w takim obrocie, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. 2. (...) 3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych, mleczka makowego lub słomy makowej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 10.

Przygotowania do przemytu bądź dystrybucji:
Artykuł 44
1. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w art. 42 ust. 1 lub art.43. ust. 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Częstowanie:
Artykuł 45
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, udziela innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwia albo umożliwia ich użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli sprawca czynu, o którym mowa w ust. 1, udziela środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu lub nakłania go do użycia takiego środka lub substancji albo udziela ich w znacznych ilościach innej osobie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

Dla właścicieli pubów, dyskotek, salonów gier itp.:
Artykuł 46a
1. Kto, będąc właścicielem lub działającym w jego imieniu zarządcą albo kierownikiem zakładu gastronomicznego, lokalu rozrywkowego lub prowadząc inną działalność usługową, mając wiarygodną wiadomość o popełnieniu przestępstwa określonego w art. 43, 45 lub 46 na terenie tego lokalu, nie powiadamia o tym niezwłocznie organów ścigania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Posiadanie:
Artykuł 48
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Uprawa:
Artykuł 49
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, lub konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, podlega karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Kary dodatkowe:
Artykuł 55
1. W razie skazania za przestępstwo określone w art. 40-49, sąd może orzec na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii nawiązkę w wysokości do 50.000 zł.

PCP (Fencyklidyna)

PCP jest dziwnym narkotykiem. Wielu specjalistów plasuje go poza podziałem na kategorie, ponieważ po zażyciu tego środka mogą wystąpić objawy imitujące efekty charakterystyczne dla wszystkich kategorii środków narkotycznych jednocześnie. W małych dawkach przyspiesza czynność serca i podwyższa ciśnienie krwi, jak to robią środki pobudzające, a jednocześnie upośledza koordynację psychoruchową i spowalnia czynność oddechową, jak środek tłumiący. Objawy te nasilają się przy zwiększonych dawkach. Personel szpitalnych izb przyjęć dobrze wie, że osoby znajdujące się pod działaniem PCP są w jednej minucie bliskie śpiączki, a w następnej niebezpiecznie agresywne. Demonstrują przy tym taką siłę i odporność na ból, że potrafią rozerwać policyjne kajdanki. Zdarza się, że nie zauważają własnych ran do momentu, kiedy przestaje działać narkotyk. Efekty działania PCP są całkowicie nieprzewidywalne, różne u poszczególnych osób i różne przy każdorazowym użyciu. Wywołuje on niezwykle szybką reakcję, jeżeli metodą odurzania się jest palenie. Z tego powodu często bywa sprzedawany zamiast innych środków lub do nich dodawany, ale efekt szybkiego odurzenia może być bardzo groźny dla nieświadomego oszustwa nabywcy.
Wygląd:
Krystaliczny proszek do posypywania tytoniu lub marihuany. W bardzo miałkiej postaci jest wziewny. Bywa również dostępny w postaci pigułek lub płynu do wstrzykiwania.
Oznaki użycia:
Zamazane widzenie; zwężone źrenice; zamazana mowa; pocenie się; kurcze mięśniowe; nudności.
Krótkotrwałe używanie: małe i średnie dawki:
Przyjemne efekty: euforia; uczucie odprężenie lub podniecenia; uczucie lekkości; zniekształcony odbiór miejsca i czasu. Nieprzyjemne efekty: lęk; pobudzenie ruchowe; urojenia o przykrej treści; panika; przerażenie; przymglenie świadomości; stupor; zesztywnienie mięśni; niemożność mówienia; poczucie wyobcowania; depresja’ Fizyczne objawy są takie same w obu przypadkach: podwyższone ciśnienie krwi i przyspieszona czynność serca; wolne, płytkie i nieregularne oddychanie; zwiększone wydawanie moczu; potliwość; nudności i wymioty.
Krótkotrwałe używanie: duże dawki:
Intensyfikacja nieprzyjemnych efektów: niecelowe i dziwaczne zachowanie; niespójna mowa; dezorientacja; urojenia o przykrej treści; agresywne zachowanie; panika; przerażenie; strach przed śmiercią; na przemian za wysokie i za niskie ciśnienie krwi; wolne, płytkie i nieregularne oddychanie; silne nudności i wymioty; ślinotok; zmniejszone wydalanie moczu.
Długotrwałe używanie:
Zaburzony tok myślenia i upośledzone zapamiętywanie; nawroty doznań; problemy z mową; silny lęk i depresja; urojenia o przykrej treści; gwałtowne zachowania; samobójstwo.
Przedawkowanie:
Śpiączka; drgawki; śmierć.
Objawy abstynencyjne:
Nie występują.

LSD, Psylobicyna, Meskalina i Narkotyki "Autorskie"

Szlaki Przemytu LSD



Podobnie, jak marihuana, tak samo substancją pochodzenia roślinnego o właściwościach psychoaktywnych jest pejotl uzyskiwany z kaktusa meksykańskiego. Z pejotle otrzymuje się meskalinę, ale produkuje się ją także syntetycznie. Psylocybina, również pochodzenia organicznego, uzyskiwana jest z kolei z grzybów występujących powszechnie w Meksyku i Ameryce Środkowej. Gdy jednak dziś mówi się o halucynogenach, to chodzi zwykle o LSD lub jakieś inne syntetyki z bogatej oferty nielegalnego rynku. Wśród tych ostatnich, tzw. narkotyków autorskich, są m.in. DMT, MDA, STP, znanej też jako DOM, TMA, PMA oraz MMDA. Narkotyki te są pokrewne stymulatorom, co oznacza, że po ich użyciu halucynacjom może towarzyszyć euforyczne zachowanie. Działanie LSD na układ nerwowy może spowodować Utratę kontroli nad czynnością mięśni, tak, że się nieruchomieje z powodu bądź ich zesztywnienia, bądź zwiotczenia.
Wygląd:
Jednorazowa dawka LSD, to tak minimalna ilość tej substancji, że nawet nie można jej zobaczyć gołym okiem. Dlatego w sprzedaży są pigułki, kostki cukru lub papierki nasączone roztworem LSD i te się połyka. Meskal, to wyglądające jak brązowe krążki suszone owoce pejotlowego kaktusa, które się żuje lub w postaci miałkiej pali po zmieszaniu z tytoniem. Meskalina jest uzyskiwana z tych owoców przez rafinację i może mieć postać proszku, kapsułek lub płynu – odpowiednio do wziewania, połykania i wstrzykiwania. Psylocybina, pierwotnie otrzymywana z pewnego gatunku grzybów jadalnych, może być również produkowana syntetycznie i jest dostępna w takich samych postaciach jak rafinowana meskalina. Narkotyki autorskie sprzedawane są jako proszek do snifowania oraz w tabletkach lub kapsułkach.
Oznaki użycia:
Zaburzone postrzeganie rzeczywistości; rozszerzone źrenice; suchość w ustach; potliwość; urojenia o przykrej treści; lęk; panika.
Krótkotrwałe używanie (objawy nie ulegają zmianie przy zwiększonych dawkach):
Przyspieszona czynność serca; podwyższone ciśnienie krwi; podwyższona temperatura ciała; drżenia; ślinotok; nudności.
Długotrwałe używanie:
Nawroty doznań; zesztywnienie lub zwiotczenie, oznaczające utratę kontroli nad napięciem mięśniowym.
Przedawkowanie:
Nie występują.
Symptomy abstynencyjne:
Nie występują.

Marihuana

Szlaki Przemytu Marihuany i Haszyszu

Marihuana i haszysz to dwie wersje tego samego narkotyku - wytwarzane są z tej samej rośliny. Dzisiejsza marihuana, w porównaniu z paloną w okresie jej szczytowej sławy w latach sześćdziesiątych, jest o wiele silniej działającym narkotykiem, ponieważ ma znacznie podwyższony procent aktywnego komponentu THC. W haszyszu i w oleju haszyszowym występuje on w jeszcze większym stężeniu. Symptomy codziennego używania marihuany są bardziej zbliżone do obserwowanych po alkoholu niż po halucynogenach. Podejrzewa się, że z uwagi na zawartą w marihuanie dużą ilość substancji smolistych – jeden skręt ma tyle, co 10 do 20 papierosów – palenie jej może sprzyjać późniejszemu rozwojowi wielu chorób, w tym raka płuc. Wystąpienie tak groźnych konsekwencji zdrowotnych palenia marihuany, podobnie jak tytoniu, u osób młodych jest mało prawdopodobne.
Wygląd:
Marihuana jest suszem z drobnych liści konopi indyjskich, najczęściej z dodatkiem nasion i łodyg. Przypomina suszoną natkę pietruszki, czy majeranek. Z marihuany robi się skręty lub nabija się nią fajkę. Haszysz ma postać brązowych lub czarnych kulek i kostek. Olej haszyszowy, to płyn o wyglądzie syropu, często używany do nasączania zwykłych papierosów lub skrętów z marihuany.
Oznaki użycia:
Słodkawa woń oddechu, włosów i ubrania; chichot; euforia; przekrwione oczy; kaszel; zwiększone łaknienie’
Krótkotrwałe używanie: małe i średnie dawki:
Osłabienie hamulców wewnętrznych; gadatliwość, a czasem zamknięcie się w sobie i milczenie; uczucie odprężenia; senność; dobre samopoczucie; obniża sprawność w prowadzeniu pojazdów; przyspieszone bicie serca; suchość w ustach i gardle.
Krótkotrwałe używanie: duże dawki:
Halucynacje; zaburzona ocena sytuacji i opóźniony czas reakcji; zaburzone poczucie czasu; urojenia; pobudzenie; uczucie paniki.
Długotrwałe używanie:
Zmniejszona energia; mniejsza dążność do osiągnięć; skrócony czas możliwości skupienia uwagi; apatia; nieadekwatna ocena sytuacji; upośledzona zdolność do komunikowania się z innymi; upośledzenie zapamiętywania i koncentracji uwagi; przewlekłe zapalenie oskrzeli i krtani; astma; zapalenie gardła.
Przedawkowanie:
Nie zdarza się.
Objawy abstynencji:
Są zwykle stosunkowo łagodne; zaburzenia snu; utrata łaknienia; drażliwość; nadpobudliwość; pocenie się; lęk; niestrawność.

Amfetamina

Szlaki Przemytu Amfetaminy



Po amfetaminach, podobnie jak po kokainie, odczuwa się ogromny przypływ energii, wyraźnie podwyższenie nastroju i podniecenie porównywalne do orgazmu. Jedna z odmian, met amfetamina, ma taką moc, iż zyskała nazwa speed. Speed ma złą reputację, ponieważ może wystąpić po nim paranoja i agresywne zachowania. Długa historia nadużywania amfetamin doprowadziła wreszcie do pojawienia się nieamfetaminowych środków stymulujących, słabszych i objętych kontrolą. W konsekwencji konsumpcja amfetaminy znacznie spadła. Uwaga: po długotrwałym używaniu konsument często sięga po środki tłumiące w celu redukowania poamfetaminowego pobudzenia.
Wygląd:
Amfetaminy, dostępne w postaci pigułek, tabletek i kapsułek, przyjmowane są zwykle doustnie. Metamfetaminy bywają w pigułkach, lecz również w innych wersjach – biały proszek, kostki o wyglądzie parafiny i kryształki – do wąchania lub wstrzykiwania.
Oznaki użycia:
Intensywne poczucie mocy i spotęgowana energia; wzmożona aktywność; bezsenność; brak łaknienia; rozszerzone źrenice; przyspieszona czynność serca i szybki oddech; podwyższone ciśnienie krwi; zwiększone wydalanie moczu.
Objawy po krótkotrwałym używaniu: małe i średnie dawki:
Znaczne pobudzenie; ni e pokój; zawroty głowy; bezsenność; euforia; brak łaknienia; przypływ energii i gotowości do działania; suchość w ustach; biegunka.
Objawy po krótkotrwałym używaniu : duże dawki:
Wyraźne ożywienie i euforia; napływ sił fizycznych; pobudzenie psychoruchowe; przymglona świadomość; przywidzenia; bóle klatki piersiowej; omdlenie; obfite pocenie się; gorączka.
Objawy po długotrwałym zażywaniu:
Przewlekłe zaburzenia snu; niepokój i napięcie; zanik łaknienia prowadzący do wychudnięcia; wysokie ciśnienie krwi; gwałtowne i nieregularne bicie serca; wysypka; zaburzenia psychiczne.
Przedawkowanie:
Wysoka temperatura; drgawki; śpiączka; krwawienie z naczyń mózgowych; śmierć.
Objawy Abstynencyjne:
Skrajne wyczerpanie z popadnięciem w przedłużony, niespokojny sen; wilczy apetyt po przebudzeniu; drażliwość; przygnębienie; depresja.

Kokaina


Szlaki Przemytu Kokainy



Kokaina występuje zasadniczo jako biały proszek i w takiej postaci jest w nielegalnej sprzedaży, zawsze bardzo osłabiona domieszkami. Po wciągnięciu jej do nosa uzyskuje się po kilku minutach odurzenie znacznego stopnia, ale wymagające stałego podsycania. W środowisku młodzieżowym miałka kokaina wychodzi z mody wypierana przez młodszą odmianę, zwaną crack lub rock. Crack bywa 20 do 50 razy czystszy niż uliczna kokaina i wywołuje odurzenie w ciągu kilku sekund. Ponieważ skuteczna jest nawet bardzo mała dawka, cena uliczna jest niska, ale nowe „uderzenia” potrzebne są co 15, czy 20 minut. Czystą kokainę można uzyskać z proszku, przez podgrzewanie go w specjalnym roztworze usuwającym zanieczyszczenia, ale niezbędne w tej metodzie środki chemiczne są drogie i niebezpieczne. Młodzież robi to rzadki.
Wygląd:
Kokaina jest zazwyczaj wziewna, ale także dodaje się ją do papierosa zwykłego lub marihuany. Może być wstrzykiwana, ale to rzadkość. Crack ma postać jasnobrązowych kuleczek, białych okruchów lub „kamyków”, często pakowanych w fiolki. Crack pali się w specjalnej fajce lub wdycha się jego opary, podgrzewając substancję w łyżce.
Oznaki użycia:
Pociąganie nosem i/lub katar; nadpobudliwość; gadatliwość; niepokój psychoruchowy; rozszerzone źrenic.
Objawy po krótkotrwałym używaniu: małe i średnie dawki:
Euforia; wzmożona aktywność; niepodatność na zmęczenie; brak łaknienia; przyspieszenie czynności serca i podwyższone ciśnienie krwi; euforia może przejść w pobudzenie i lęk.
Objawy po krótkotrwałym używaniu: duże dawki:
Drżenia; pobudzenie; wysokie ciśnienie krwi; bóle głowy; bladość; sławo wyczuwalny puls; nudności i wymioty; podwyższona temperatura ciała; zimne poty.
Objawy po długotrwałym używaniu:
Napięcie; stan pobudzenia; nadpobudliwość; huśtawka nastrojów halucynacje; bezsenność prowadząca do wyczerpania; brak łaknienia na przemian z intensywnym głodem; impotencja; wysokie ciśnienie krwi; nieregularne tętno.
Przedawkowanie:
Majaczenie (delirium); szybki, nieregularny, płytki oddech; drgawki; utrata przytomności; śmierć.
Objawy abstynencyjne:
Wyczerpanie; depresja; niespokojny sen, wzmożony apetyt po przebudzeniu; głód narkotyku.